Agencja Pracy IPF

Zespół interdyscyplinarny, czyli jak fizjoterapeuci we Francji współpracują z innymi specjalistami

Obecnie praca dla fizjoterapeuty staje się coraz bardziej wymagająca. Mnogość schorzeń oraz złożoność ich obrazu klinicznego i sposobów terapii czynią zawód fizjoterapeuty coraz trudniejszym. Fizjoterapeuci muszą znać nie tylko sposób postępowania, wskazania i przeciwwskazania we wszystkich zespołach klinicznych, ale też prawidłowo zaplanować terapię w kierunku zgodnym z potrzebami i celami pacjenta. W konsekwencji coraz częściej postuluje się zasady interdyscyplinarności w ramach całego procesu terapeutycznego.

We Francji niezależnie od miejsca pracy, istotnym aspektem pracy każdego fizjoterapeuty jest współpraca w ramach zespołu interdyscyplinarnego zapewniającego ciągłość opieki nad pacjentem. Oznacza to, że centralnym punktem terapii jest pacjent, z którym współpracuje cały zespół specjalistów oraz (a nawet przede wszystkim) rodzina.

Skład zespołów terapeutycznych

Fizjoterapeuci swoje doświadczenie i umiejętności wykorzystują w ramach stałej współpracy z lekarzami różnych specjalizacji takimi jak ortopeda, neurolog, neuropsycholog oraz zespołem pielęgniarskim. W skład zespołów interdyscyplinarnych często wchodzą również dietetycy, logopedzi, foniatrzy czy opiekunowie medyczni. A z zawodów najbardziej spokrewnionych z fizjoterapią, ścisła współpraca przebiega na linii fizjoterapeuta – ergoterapeuta (terapeuta zajęciowy) lub fizjoterapeuta – nauczyciel wychowania adaptowanego, nazywany w skrócie APA (od Activité Physique Adaptée).

 

Zespół terapeutyczny we Francji
Tryb pracy w zespołach interdyscyplinarnych

Częstotliwość narad w ramach zespołów interdyscyplinarnych może się różnić w zależności od rodzaju placówki i typu przyjmowanych pacjentów. W szpitalach częste są codzienne narady nazywane „staffami”, podczas których każdy specjalista podsumowuje ze swojej perspektywy stan poszczególnych pacjentów, konsultuje się z pozostałym personelem i przedstawia bilanse. Odprawy mają na celu przeanalizowanie postępów procesu terapeutycznego, zaprogramowanie dalszej terapii czy wyznaczenie nowych celów.

W centrach rehabilitacji funkcjonalnej lub w tzw. SSR (ośrodkach rehabilitacji średnioterminowej przekraczającej okres dwóch tygodni) narady najczęściej odbywają się w trybie cotygodniowym.

Natomiast w mniejszych wyspecjalizowanych placówkach spotkania zespołu interdyscyplinarnego mogą być zaplanowane co dwa tygodnie w związku ze spotkaniami ze specjalistami, którzy przyjeżdżają na konsultacje zewnętrzne.

Infolinia:

61 222 37 28

Masz pytania, wątpliwości, uwagi? Jesteśmy do twojej dyspozycji.
Zapraszamy do kontaktu w godz. od 9.00 do 17:00
IPF medical: Praca fizjoterapeuta

Kontakt:

IPF medical Sp. z o.o. Agencja Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej

ul. Ratajczaka 19
61-814 Poznań

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu prawidłowego wyświetlania się strony na twoim urządzeniu. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.