9 marzec

7 powodów, dla których warto pracować we Francji

1. Prestiż zawodu fizjoterapeuty

Możesz być pewien że po wyjeździe do Francji Twój status społeczny znacznie się polepszy. Fizjoterapeuci traktowani są w tym kraju jak specjaliści, nie tylko przez personel medyczny ale także przez francuskich pacjentów. Fizjoterapeuta jest członkiem zespołu medycznego i najczęściej pracuje w trybie interdyscyplinarnym, jest więc partnerem do rozmowy dla lekarzy, pielęgniarek i innych zawodów specjalistycznych. Szacunek ze strony pacjentów wynika z faktu, że mają oni możliwość korzystania z usług fizjoterapeutycznych w szerszym zakresie we Francji w ramach refundowanych w 70% wizyt w gabinetach prywatnych. Pacjenci dzięki temu wiedzą w jakich sytuacjach fizjoterapeuci mogą im pomóc oraz jakimi umiejętnościami i wiedzą medyczną dysponują tak zwani Kiné, bo tak określa się we Francji fizjoterapeutów.

2. Holistyczne podejście do pacjenta

Warto zaznaczyć, że po rozpoczęciu pracy we Francji będziesz brał udział w naradach zespołu terapeutycznego, w którego skład wchodzą różni specjaliści. W naradach biorą udział lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, ergoterapeuci czasami psychologowie, dietetycy, logopedzi czy foniatrzy. W ramach podsumowujących spotkań analizowane są postępy terapii u danych pacjentów i planowany jest dalszy proces terapeutyczny, co gwarantuje holistyczne podejście do pacjenta i indywidualną rehabilitację.

3. Nowoczesny sprzęt do fizjoterapii

Kolejny powód, dla którego warto wyjechać do Francji to dostępne na miejscu zaplecze techniczne. Fizjoterapeuci mogą korzystać z różnorodnego sprzętu i nie mówimy tutaj o aparatach do fizykoterapii ale zaawansowanym zapleczu technicznym. Pracodawcy, z którymi współpracujemy bardzo często mają na wyposażeniu sal do rehabilitacji takie urządzenia jak egzoszkielety na przykład do rehabilitacji barku nazywane Armeo , lokomaty czyli systemy reedukacji chodu używane w rehabilitacji neurologicznej, sprzęt do posturografii, programy do analizy chodu, fotele izokinetyczne lub platformy stabilometryczne. Standardem jest basen i sale gimnastyczne. Co więcej, z założenia placówki dbają o profilaktykę zdrowotną swoich pracowników i o to, aby odciążyć ich fizycznie, dlatego w codziennej pracy fizjoterapeuci mogą skorzystać z takich pomocy jak zamontowane nad łóżkami ramiona do przenoszenia pacjentów, mobilne podnośniki a czasem nawet specjalne systemy szyn zamontowane na suficie w celu ułatwienia przewożenia pacjenta na terenie ośrodka.

4. Ciekawa ścieżka rozwoju zawodowego dla fizjoterapeutów

Czy wiesz, że założenie swojego gabinetu we Francji i dotarcie do pacjentów wcale nie musi być takie trudne? Jak pokazuje wiele przypadków naszych kandydatów, po kilkumiesięcznej pracy w tym kraju można rozważać przejście na swoją działalność. W praktyce fizjoterapeuci mają kilka opcji do wyboru. Mogą dołączyć do już istniejącego gabinetu i rozliczać się z właścicielem w postaci tak zwanego retrocession, które wynosi od 20% do 30%. Nie trzeba wtedy martwić się o lokal, zaplecze techniczne czy zdobycie pacjentów. Druga opcja to założenie własnego gabinetu, co jest dużo prostsze we Francji, ponieważ Francuzi są przyzwyczajeni do korzystania z wizyt u fizjoterapeutów. Skłania ich do tego sam sposób działania służby zdrowia, który gwarantuje refundacje wizyt w 70% jeśli pacjent posiada skierowanie od lekarza. Warto pomyśleć o własnej działalności szczególnie ze względu na znaczny wzrost zarobków, które mogą sięgać kwoty 3500 4000 € netto miesięcznie.

5. Bezpieczne miejsca pracy

Nasi partnerzy we Francji, czyli placówki dla których możesz pracować w przyszłości łączy jedna cecha. Chodzi o lokalizację w mniejszych miejscowościach, miasteczkach lub na wsi. Jeśli zaakceptujesz fakt, że oferta środków transportu i rozrywek kulturalnych w tych miejscach jest trochę uboższa, możesz liczyć na wiele plusów. Podstawowy to niższe koszty utrzymania w małych miejscowościach, łatwiejsza aklimatyzacja w lokalnych społecznościach, które są gotowe w pierwszych tygodniach życzliwiej zaopiekować się nowym pracownikiem. A przede wszystkim większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko ataków terrorystycznych. Zdajemy sobie sprawę z napiętej sytuacji społecznej w całej Europie i cieszymy się z tego, że nasze placówki są położone poza największymi metropoliami, bo to one najbardziej są narażone na tego typu incydenty. W mniejszych ośrodkach miejskich żyje się i pracuje po prostu spokojniej.

6. Zawody wspierające fizjoterapeutów

Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzę na temat zawodów, które można spotkać we francuskich placówkach medycznych, a które są niejako spokrewnione z fizjoterapią. Osobą, z którą fizjoterapeuci mają bardzo częsty kontakt we Francji jest ergoterapeuta. To ktoś odpowiedzialny za prowadzenie terapii zajęciowej z pacjentami, pracę nad motoryką małą pacjenta oraz dobór zaopatrzenia ortopedycznego. Jak sam możesz się przekonać, nauka wstawania z łóżka, przesiadania się na wózek, trzymania łyżki czy szczoteczki do zębów należy do obowiązków ergoterapeuty. Drugim zawodem często spotykanym we Francji jest tak zwany APA, czyli nauczyciel wychowania fizycznego adoptowanego, innymi słowy edukator sportowy. To ktoś odpowiedzialny za aktywizację pacjentów, dobór odpowiednich ćwiczeń fizycznych, sport osób niepełnosprawnych. APA mogą wykorzystywać w swojej pracy sprzęty takie jak rowery stacjonarne i bieżnie. Innym zawodem wspomagającym jest tak zwany broncardier – jest to osoba zatrudniona czasami w placówkach medycznych po to, aby zadbać przetransportować pacjenta na miejsce ćwiczeń lub badań.

7. Wieloletnia działalność Francuskiej Izby Fizjoterapeutów

Francuska Izba Fizjoterapeutów, czyli tak zwany L’Ordre de MK, funkcjonuje jako samorząd zawodowy już od kilkunastu lat. Już wyjaśniamy, co to dla Ciebie oznacza w praktyce. Oprócz tego, że po kilku miesiącach od przyjazdu trzeba zapisać się do Izby i opłacać składki, z działalności tej instytucji wynikają pozytywne skutki. Już od 2005 roku Izba czuwa nad przestrzeganiem zasad etycznych w zawodzie fizjoterapeutów i dostępem do tego zawodu, przez to, że określa jednolite standardy wykształcenia. We Francji nie ma masażystów jako takich. To zawód fizjoterapeuty nazywany jest masseur- kinesitherapeute czyli masażysta kinezyterapeuta.